Wczytuję dane...

Sztuka aranżacji i dekorowania w stylu glamour

Jak urządzać i dekorować wnętrza w stylu glamour?

Tajemnicze dla niektórych i całkowicie oczywiste dla innych słowo określające styl dekorowania i urządzania wnętrz, jakim jest termin glamour, nie jest niczym nowym. Styl glamour narodził się i obecny jest w naszej kulturze od XX wieku. Zakorzenił się już na tyle silnie, że stanowi pewnego rodzaju trend w aranżacji, który uznać można za synonim bogactwa, luksusu i wyszukanego smaku. Wnętrza glamour zachwycają i oczarowują od pierwszego spojrzenia. Aranżacje wnętrz glamour, do niedawna kosztowne i niedostępne dla wszystkich są obecnie tak często spotykane, że trudno jest je uznać za coś wyjątkowego. Wnętrza glamour znajdziecie w rezydencjach, ale i w mieszkaniach w typowym bloku mieszkalnym, na całkowicie typowym osiedlu. Nowoczesne domy glamour i ich wnętrza stały się udziałem osób, których zarobki nie wyrastają ponad poziomy, a meble i dodatki glam, oferowane są w tak szerokim asortymencie, że można je uznać za ogólnodostępne.

Dużo, nie znaczy dobrze

Największym błędem, jakim popełnić można, tworząc nowoczesne wnętrze glamour, jest nadmiar i przesada w doborze mebli i dodatków glam. W tym stylu, jak we wszystkim obowiązuje zasada umiaru i powściągliwości. Może to stanowić pewnego rodzaju sprzeczność. Przecież styl glamour nieodmiennie kojarzy się z luksusem i przepychem, a luksus to ciągle więcej i więcej. Dla niektórych pewnie tak jest. Wnętrza urządzane w ten sposób zamiast glamour stają się jednak kiczowate i niesmaczne, a cały urok dekoracji glamour zamienia się w absolutne faux-pax. Mówiąc krótko, potwierdza się zasada mniej, znaczy lepiej.

Czym charakteryzuje się styl glamour?

Srebro, złoto, szare detale i odcienie, eleganckie szkło, dostojne kształty o czasem prostych, a kiedy indziej nieregularnych kształtach. Tego rodzaju elementy i cechy znajdziesz w omawianych tutaj wnętrzach. Jakich mebli szukać, jakie dodatki stosować, jakich kolorów używać, aby utrzymać się w granicach i zasadach glam? Oto kilka podpowiedzi.

Szlachetne barwy i eleganckie, dobrej jakości materiały

Aranżacja glamour powinna trzymać się pewnych zasad. Dotyczy to stosowanych materiałów i wybieranych kolorów. Są oczywiście od tych teoretycznie sztywnych prawideł pewne odstępstwa, ale niezbyt duże. Najważniejszą zasadą i dobrym podkreśleniem tego, o co chodzi, są szlachetne barwy, takie jak odcienie szarości, w niektórych wnętrzach elegancka czerń, ale także biel, granat i zieleń butelkowa. Pominęliśmy z pozoru najbardziej oczywiste kolory, jakimi są złoty i srebrny, ale uczyniliśmy to celowo. Chcemy bowiem podkreślić, że kolory te stanowią absolutnie nieodłączny, acz dodatkowy element nadający dekorowanemu wnętrzu blichtru i luksusowego charakteru.

Oddzielną kwestią, są stosowane materiały. Wnętrza glamour wymagają naturalnych materiałów, takich jak szkło, drewno, metal czy marmur. Dopuszczalne są jednak także elementy betonu, czy surowej cegły.

Czy beton może być glamour?

Oczywiście, że tak. Odpowiednio zastosowany i dopasowany do pozostałych elementów aranżacji, będzie się pięknie komponował. Można go obecnie uznać za element stylu nowoczesnego glamour stosowany z ogromnym powodzeniem. Rozwiązaniem najczęściej stosowanym są płyty z betonu architektonicznego, które zapewniają ciekawy efekt aranżacyjny. Elementy betonu stosuje się także jako przełamanie na schodach i posadzkach. Stanowi to pewnego rodzaju kontrę do bogatego wystroju wnętrza glamour.

Meble i dodatki glamour-na co zwrócić uwagę?

Wnętrze bez mebli i dekoracji nie istnieje. To tylko ściany i nic poza tym. W przypadku wnętrz urządzanych w stylu glamour meble i dodatki stają się niezwykle ważne. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie one nadają pomieszczeniom elegancji, luksusu i dopełniają projekt.

Jakie meble glamour wybrać?

Zacznijmy od kształtów. Wszelkiego rodzaju obłości i zaokrąglone rogi są mile widziane. Glamour, to styl pełen fantazyjnych, falistych form i załamań. Widać je bardzo wyraźnie na wezgłowiach, oparciach foteli, krzeseł i szezlongów. Geometryczne konsole i stoły glamour zachwycają stylizowanymi nogami i szklanymi, hartowanymi, bardzo solidnymi blatami. Idealnymi przykładami takich mebli glamour będą złote stoliki dostępne w wersji złotej i srebrnej z jasnym i czarnym blatem oraz głęboki, wysoki, czarno złoty wykwintny, ekskluzywny fotel z pięknymi zdobieniami z naszego sklepu.

Jakie dekoracje glamour wybrać?

Luksusowe dekorownie najlepiej zacząć od tego, co pomoże wydobyć wszystkie detale i szczegóły będące podstawą wprowadzanej aranżacji na światło dzienne. Czyli zaczynamy właśnie od światła. Lampa wisząca czy sufitowa, bogato zdobiona, w srebrnym lub złotym kolorze, o wielu dekoracyjnych elementach nowoczesnego stylu glamour, to dobry początek. Taka dekoracja przyciągnie wzrok, zachwyci przepychem i zdefiniuje resztę prac we wnętrzu. Przede wszystkim jednak wprowadzi odpowiednią ilość lumenów i oświetli całość.

Dobrym rozwiązanie jest zastosowanie bogato zdobionego żyrandola czy eleganckiego plafonu. Jeśli jednak nie stosujemy tego rodzaju oświetlenia i świadomie wybieramy lampy ścienne w postaci kinkietów, to warto wybrać takie, które poza odpowiednią dawką światła dodadzą aranżacji niecodziennego sznytu, stając się tak zwaną wisienką na torcie.

Nasze piękne lampy wiszące dające ciepłe i zmysłowe światło, doskonale skomponują się z dekoracyjnymi lustrami glamour. Bogata kolekcja luster od Bellissima Casa, to także modele luster glamour. Zdobienia, złocenia, niezwykłe i zachwycające kształty oraz formy są ich atrybutem i znakiem rozpoznawczym.

Dekoracją, której nie może zabraknąć, są  licznie reprezentowane w naszej ofercie lustra. Lustra w drewnianej ramie, lustra metalowe, duże lustra ścienne z ornamentem, bogato zdobione lustrzane meble. To właśnie dzięki nim całość naszej wytwornej dekoracji glamour zyska dodatkowe podkreślenie. Naturalne i sztuczne światło, także to odbite w lustrach wiszących i stojących podkreśla i wydobywa szlachetność aranżacji glamour i nadaje dodatkowej wartości.

Co na koniec?

Na koniec odłożyliśmy dekoracyjne dodatki w postaci zdobionych figurek, posążków, wytwornych ceramicznych wazonów i wykonanych z metalu wysokiej jakości świeczników, eleganckich puf i tapicerowanych siedzisk. Zastosowanie szklanych, dekoracyjnych pojemników także stanowi dobre rozwiązanie. Dopełnienie i podsumowanie niech stanowią wysokogatunkowe tkaniny wyprodukowane z aksamitu lub szlachetnego weluru.

Już wkrótce na blogu Bellissima Casa znajdziesz

W jednym z najbliższych artykułów napiszemy o tym, jak zaaranżować poszczególne pomieszczenia i wnętrza w stylu glamour.