Co wybrać i jak stosować oświetlenie sufitowe i lampy wiszące
Kiedy i do czego potrzebne Ci będą lampy wiszące
W przeciwieństwie do lamp ściennych, popularnych kinkietów, lampy wiszące lub inaczej lampy sufitowe spełniają zadanie wprowadzenia do wnętrza dużej ilości światła. Intymna atmosfera tworzona światłem kinkietów i lamp ściennych zastąpiona została funkcjonalnością odpowiednio dużego źródła światła. Piękny styl i elegancja oraz pomysłowość projektantów w trakcie ich tworzenia nadaje nowoczesnym lampom wiszącym waloru produktu-must have. Dekoracyjne lampy wiszące oferowane są obecnie w naszym sklepie w bardzo szerokim wyborze. Dostępne są zarówno lampy wiszące do salonu, designerskie lampy wiszące do sypialni i klasyczne lampy wiszące, tak zwane żyrandole stosowane w holach czy przedpokojach. W naszej ofercie mamy też duże lampy wiszące do wnętrz rezydencjalnych czy pałacowych. Oświetlenie za sprawą wiszących lamp potrzebne Ci będzie w sytuacji, w której ilość światła dostarczanego przy pomocy lamp ściennych i kinkietów zdecydowanie nie wystarcza. Nie musisz jednak od razu włączać wszystkich żarówek czy zamontowanych w lampie wiszącej ledów. W większości lamp producent przewidział mniejsze niż 100-procentowe zapotrzebowanie na ilość światła. Dlatego zastosowano w nich podział na strefy i możliwe stało się włączenie tylko części żarówek. Dodatkowo coraz częściej na rynku oferowane są energooszczędne rodzaje oświetlenia sufitowego, co podnosi wartość użytkową lampy i pozwala ograniczyć koszty.
W jakich wnętrzach stosujemy lampy wiszące
Wszystko oczywiście zależy od wnętrza i naszych indywidualnych potrzeb.
Wyróżniamy następujące rodzaje lamp sufitowych.
Lampy wiszące do salonu
Lampy wiszące do sypialni
Lampy wiszące do kuchni
Lampy wiszące do łazienki
Lampy wiszące do salonu
Świetne oświetlenie pomieszczenia, jakim jest salon, zapewni nam duża lampa sufitowa lub rozłożysty żyrandol. Jeśli nasze pomieszczenie jest stosunkowo małe, możemy użyć lampy minimalistycznej z jednym lub dwoma punktami świetlnymi. Wyjątkowe lampy wiszące nie muszą być duże, tym bardziej że często stosuje się zasadę umieszczania lamp w kilku miejscach na suficie. Na przykład dwóch lub trzech niezależnie od siebie montowanych reflektorków. Wybierając żyrandol, zwróćmy uwagę na jakość dostarczanego światła. Na jego barwę, intensywność i łatwość dostępu do wymiany żarówki. Podstawą wszystkiego w tym pomieszczeniu jest, aby lampa sufitowa nie tłumiła i zbytnio nie rozpraszała światła. Idealnym wyborem są abażury i ażurowe klosze, dzięki którym uzyskamy odpowiedni balans.
Oddzielnym rodzajem światła stosowanego w salonie są sufitowe lampy montowane nad stołem. Lampy wiszące sprawdzające się w tym wypadku powinny objąć zasięgiem cały blat Twojego stołu. Jeśli oświetlasz stół dla maksymalnie 4 osób, zawieś lampę na wysokości 60 do 70 cm nad stołem. Dla stołów większych, przy których zasiądzie 8 osób warto to zrobić nieco wyżej. Idealne będzie 80-90 cm, nad blatem.
Lampy wiszące do sypialni
Ażurowe abażury, klosze z dymionego lub matowego szkła, jednym słowem wykonane z materiału tłumiącego światło to idealny pomysł na lampę do sypialni. Sufitowa lampa ze zbyty dużą liczbą punktów świetlnych może denerwować, razić i rozbudzać użytkowników tego pomieszczenia. Polecamy tu szczególnie lampy wielopunktowe, dostępne z możliwością regulacji natężenia światła.
Lampy wiszące do kuchni
W tym pomieszczeniu potrzebujemy w 100 procentach precyzyjnego i dobrej jakości oświetlenia. W kuchni wykonujemy wiele wymagających uwagi i dobrej widoczności czynności.Szerokie, duże i ażurowe abażury, otwarte lampy wiszące i halogeny będą idealnym wyborem. Tutaj bowiem lampa wisząca musi dostarczać jasny i skierowany precyzyjnie w dół strumień światła. Zastosowanie lampy wiszącej rozpraszającej światło lub kierującej je na boki to duży błąd.
Lampa w kuchni na blatem lub wyspą
Lampę wiszącą warto w tym przypadku zamontować centralnie nad wyspą lub blatem. Bardzo dobrze jest wybrać taką lampę, której konstrukcja pozwala na regulowanie wysokości, w jakiej jest ona zamontowana. Dzięki temu z łatwością przysuniesz ją do miejsca, które zechcesz oświetlić.
Nie każda lampa pasuje do kuchni
Zastosowanie lampy wiszącej w kuchni nie może być przypadkowe. Kuchnia to specyficzne miejsce. Dużo w niej wilgoci i tłuszczu. Dlatego wszelkiego rodzaju wiklinowe, materiałowe czy drewniane klosze i oprawy będą złym rozwiązaniem. Wszelkie załamania materiału, rzeźbiona struktura opraw nie dadzą szans na ich wyczyszczenie. Idealnie sprawdzą się natomiast wiszące lampy metalowe o obłych, gładkich powierzchniach, na których łatwo utrzymać czystość i higienę.
Lampy wiszące do łazienki
Łazienka to kolejne specyficzne miejsce. Lampy wiszące idealnie pasujące do tych pomieszczeń muszą być odsunięte od źródeł wody albo mieć specjalne oznaczenia, które dowodzi, że lampa sufitowa w łazience nie spowoduje porażenia prądem. Szczelne klosze i dobrze zabezpieczone przewody elektryczne to warunek bezpieczeństwa. Z drugiej strony, jeżeli spełnisz powyższy warunek i zadbasz o dobrą izolację, możesz śmiało zastosować praktycznie każdą formę oświetlenia sufitowego.