Wczytuję dane...

Co to jest styl industrialny? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Co to jest styl industrialny? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Surowe wnętrza hal produkcyjnych i magazynów mogą być inspiracją do tworzenia wyjątkowych wnętrz mieszkalnych. Dzisiaj już wiele osób wie, co to jest styl industrialny i że to jeden z najmodniejszych sposobów na wykończenie wnętrza. Ale jakie są jego główne zasady? Czym się charakteryzuje? I skąd się wziął? Jeśli się nad tym zastanawiasz i myślisz, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym – przeczytaj poniższy artykuł, gdzie znajdziesz podpowiedzi. Zapraszamy!

Styl industrialny – skąd się wziął i co go charakteryzuje?

Aby zrozumieć w ogóle, co to jest styl industrialny, warto cofnąć się w czasie, do lat 50. XX wieku w USA, gdy kryzys w nieruchomościach i na rynkach powodował, że ludzie nie mieli gdzie mieszkać, a liczne fabryki upadały. W ich halach powstawały mieszkania na wynajem. Surowe, a z drugiej strony – wypełnione funkcjonalnym wyposażeniem lokale nie wydawały się atrakcyjne… Jednak artyści, którzy często decydowali się na najem takich pomieszczeń, zaczęli zmieniać ich oblicza.

Gołe, ceglane mury, stare drewno i metal przekuwali w ich atuty. Tym bardziej że mieli dwóch szczególnych sprzymierzeńców – dużą, otwartą przestrzeń, dającą ogromną swobodę w aranżacji, oraz wielkoformatowe okna, gwarantujące mnóstwo światła. Od tamtej pory wiele osób szuka sposobu, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym także poza fabrycznymi lokalami. I zrobisz to, sięgając m.in. do oferty Bellissima Casa!

O czym warto pamiętać, aranżując wnętrze w stylu industrialnym?

Styl industrialny wiąże się z otwartymi przestrzeniami. Konieczne więc może okazać się przearanżowanie układu mieszkania i otworzenie na siebie kuchni, jadalni i salonu. Atrakcyjnym uzupełnieniem takiej aranżacji będą szklane przepierzenia w surowych, stalowych ramach.

Jeśli myślisz nad tym, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, to pamiętaj, że tam, gdzie nie da się otworzyć przestrzeni, postaw na surowy mur lub beton architektoniczny. W małych wnętrzach wykorzystaj lustra, optycznie poszerzające przestrzeń – najlepiej duże z metalowymi, prostymi ramami.

Pamiętaj, że w przypadku takiego stylu „brak wykończenia” stanowi atut. Nie myśl więc o doborze tapet! Możesz ewentualnie pomalować mur np. na biało lub inny kolor, typowy dla placów przemysłowych.

Meble i dekoracje w stylu industrialnym

Jakie meble pasują do stylu industrialnego? Sięgnij po proste formy – otwarte regały o metalowych ramach i z drewnianymi półkami. W przypadku szaf – doskonały wybór będą stanowiły modele w pełni z metalu, takie jak np. w szatniach. Wnętrza inspirowane fabrykami są wręcz stworzone do tego, by wprowadzić do nich nieco eklektyzmu. Dlatego np. krzesła, fotele i stołki, jak i inne elementy umeblowania, mogą pochodzić z różnych kompletów. Możesz się bawić formami, pamiętając, że liczy się prostota i funkcjonalność!

Surowość jednak to tylko jedna strona medalu. Drugą stanowią komfortowe dodatki. Wygodne, miękkie sofki, liczne poduszki, ożywiające kolorami drobne dodatki – wszystko to sprawia, że do tych pomieszczeń chce się wracać!

Stwórz industrialne wnętrza w swoim domu!

Wiedząc, co to jest styl industrialny i jakie prawa nim rządzą, na pewno stworzysz niebanalną przestrzeń, w której się znakomicie odnajdziesz. Z jednej strony masz surowe formy i materiały, a z drugiej – efektowne, niekiedy kolorowe dodatki i miękkie tekstylia. Wszystkie one składają się na jedno – Twój wyjątkowy dom. A jeśli szukasz wyposażenia do niego – zajrzyj do oferty Bellissima Casa!