Wczytuję dane...

Abażury

Abażury, klosze

Nieco zapomniane, odłożone na półkę, jakby niewdzięczny temat i zbędny wydatek. Tak trochę myśleliśmy do niedawna o abażurach i kloszach do naszych lamp. W architekturze wnętrz temat abażurów stał się ostatnio znowu popularny. Potrzeba częstych zmian, modyfikacji tego, jak wyglądają nasze salony, sypialnie, przedpokoje czy biura przywróciła abażury do łask. Łatwość posługiwania się barwami czy kształtami abażurów pozwala nawet niewykwalifikowanej osobie dokonywać cudownych metamorfoz dekorowanych wnętrz.

Jaki kolor, wzór wybrać?

Wszystko zależy od wnętrza, jakie dekorujemy. Ogromne znaczenie mają meble, kolory ścian, nasłonecznienie lub rozmieszczenie punktów świetlnych. Wszystko musi do siebie pasować i ze sobą współgrać, tak, aby efekt metamorfozy nie został zniweczony. Kolor lampy powinien współistnieć z kolorem abażuru. Nie jest to jednak warunek absolutny. Czasami eksperymentowanie przynosi genialne efekty. Do wnętrz nowoczesnych czy minimalistycznych pasować będą raczej klosze w kolorze białym lub écru, ewentualnie szare. Trzeba pamiętać, że jasne kolory rozświetlają wnętrze i optycznie je powiększają. Dlatego do małych wnętrz z niewielką ilością naturalnego światła wybierajmy jasne abażury. Dla wielbicieli intymnej, nastrojowej atmosfery polecamy abażury w ciemniejszych kolorach. Z takich kloszy światło wydobywać się będzie od góry lub od dołu. Klimat, jaki wywołają barwy ciemne takie jak czerń czy czerwień lub brąz dodatkowo nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat. Motywy wzorzyste, kwiatowe sprawdzą się idealnie we wnętrzach klasycznych czy glamour. Intensywne kolory przyciągną wzrok i nadadzą dodatkowego charakteru.

Rozmiar i kształt, jakie mają być?

Jeśli chodzi o kształt, to warto stosować zasadę kwadratową, prostokątną podstawę łączymy z abażurem w tym samym kształcie. Tak samo ma się rzecz z podstawami obłymi lub okrągłymi. Nie są to ścisłe zasady i czasami warto poeksperymentować. Efekt może zaskoczyć. Rozmiar to oczywiście przede wszystkim kwestia wielkości podstawy ( w przypadku kinkietów-wielkość kinkietu). Do lamp podłogowych, biurkowych czy wiszących stosujemy zazwyczaj większe abażury. Do mocowanych na ścianie takie, które ograniczą odstęp klosza od ściany. Jasnym jest, że klosz musi być tak dopasowany, aby żarówka nie stykała się z jego brzegami.

Rodzaje żarówek

Coraz popularniejsze stają się żarówki energooszczędne. Na szczęście wybór rodzaju żarówki nie ma nic wspólnego z wyborem gwintu. Najpopularniejsze są obecnie gwinty o numerach E7 (duży gwint) i E14 (mały gwint). W instrukcji obsługi lampy zawsze znajdziemy informacje na temat rodzaju stosowanej żarówki.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów