Wyjdźmy na taras
Meble ogrodowe i tarasowe - wyjdźmy na taras
Rozpoczyna się astronomiczne lato. Przed nami najpiękniejsze dni roku. Cudowny czas posiadówek, imprez na tarasie, wizyt znajomych i całych godzin spędzonych na długich rozmowach. Rozkwitają kwiaty, śpiewają ptaki, rozchodzą się cudowne wonie. Od tej chwili zaczyna się kolekcjonowanie wspomnień, które tak bardzo przydadzą się, kiedy nadejdzie zima. Wyciągamy nogi, odsłaniamy ramiona, nasza skóra czerpie w pełni z uroków letniego czasu. Tak, taras to cudowne miejsce i wie o tym każdy, kto go posiada. Sam taras to nie wszystko. Ważne, aby wiedzieć, jak go komfortowo urządzić. Dobrze dobrane meble ogrodowe i wyposażenie tarasu to zagadnienie niebagatelne. Nie chcemy przecież za rok zmieniać i urządzać wszystkiego od początku. Meble na taras muszą nie tylko ładnie się prezentować i być funkcjonalne, ale przede wszystkim nie mogą zagracać tego miejsca.
Taras duży czy mały?
Jak w każdej sprawie, także i w tej, wszystko zależy od właściciela. Wielkość tarasu dobrze jest zaplanować już w trakcie przygotowywania projektu budowanego domu. Zwykle zakłada się, że minimalna wielkość tarasu to około 16 m2. Miejsce na taras musi być odpowiednio wkomponowane i wyeksponowane pod względem dostępu do światła słonecznego. Najczęściej wybieraną stroną świata pod budowę tarasu jest południe. Budowa tarasu od strony wschodniej, zachodniej czy północnej, spowoduje, że będziemy się na nim czuli komfortowo tylko przez kilka godzin dziennie. A przecież chodzi o to, aby taras spełniał swoją wypoczynkową rolę przez cały dzień. Nie może na nim brakować światła i nie możemy na nim marznąć. Niewątpliwie duży taras daje znacząco więcej możliwości aranżacyjnych. Możemy na nim ustawić meble - kanapę, fotele, stolik lub stół oraz zaplanować miejsce na grill, lampę grzewczą, które przydadzą się na przyjęcie gości, czy podczas chłodniejszych wieczorów.
Taras mniejszy lub zupełnie mały, zazwyczaj budowany jest tam, gdzie po prostu brakuje miejsca na jego większy wariant. Ale, jak to zwykle bywa, każdy medal ma swoje dwie strony. I w tym przypadku jest tak samo. Taras mały lub mniejszy daje poczucie większej przytulności i intymności. Możemy go łatwiej udekorować, ozdobić. Bardzo popularne w ostatnich latach są tego typu tarasy urządzone w stylu skandynawskim lub boho. Na takim tarasie oprócz licznych ozdób i dekoracji zamiast fotela, czy kanapy często pojawia się hamak, bujany, podwieszany fotel czy huśtawka.
Jakie meble stosować na tarasie?
Oczywiście wszystko zaczyna się od wielkości. Im więcej miejsca na tarasie, tym większe pole do popisu i większy wybór dostępnych modeli. Meble na taras mają być jednak przede wszystkim funkcjonalne i trwałe. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne propozycji mebli tarasowych. Często stosowanymi produktami są różne wersje mebli ratanowych czy wykonanych z syntetycznej plecionki. Jeżeli chodzi o kolory, to tu paleta jest niezwykle szeroka i zależy głównie od gustu właścicieli, aranżacji ogrodu i chyba najbardziej od stylistyki i wystroju domu. Jednak najpopularniejszą stylistyką są meble ogrodowe w kolorach czarnym i beżowym. Planując zakup mebli i aranżując przestrzeń na tarasie pamiętajmy, że będziemy zapewne chcieli, aby pojawiły się na nim także dekoracje i dodatki. Dlatego z tyłu głowy trzeba mieć proste wyliczenie, że na ustawienie stołu i czterech krzeseł powinniśmy mieć około 250/150 cm wolnej przestrzeni. A przecież po tarasie trzeba się jeszcze komfortowo poruszać.
Okrągły, prostokątny czy wielokształtny i wielopoziomowy
Zdecydowana większość tarasów jest wykonane w kształcie prostokąta Zdarzają się oczywiście także tarasy okrągłe - te głównie, jako tarasy na poziomie gruntu, często wykonane z kostki brukowej lub po prostu z wylewki betonowej. Wielokształtne tarasy spotykane są jako dopełnienie dużych ogrodów, na terenie których zbudowane są duże domy, czy wręcz rezydencje. Zwykle takie tarasy podzielone są pod względem swoich użytkowych funkcji - jako miejsce do wypoczynku, gotowanie, grillowania i przechowywania. Te ostatnie, podobnie, jak tarasy prostokątne, są zdecydowanie najbardziej funkcjonalne.
Z czego wykonać taras?
Uwielbiamy drewno, ale trzeba pamiętać, że wymaga ono regularnej pielęgnacji i konserwacji. Modrzew syberyjski jako stosunkowo niedrogi materiał świetnie się sprawdzi. Jego coroczne olejowanie na początku sezonu, to niezbywalny obowiązek.
Bardzo często wybieranym produktem jest deska kompozytowa, z którą jest stosunkowo mało problemów i nie wymaga pielęgnacji. Taka konstrukcja wytrzyma śmiało nawet ponad 10 lat użytkowania. Koszt takiego tarasu może być jednak wyższy. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju wybranej deski.
Jeżeli chcemy mieć gwarancję łatwej pielęgnacji i stosunkowo niskiego kosztu wykonania możemy rozważyć taras z gresu lub płytek ceramicznych. Taki taras umyjemy mopem i nabłyszczymy środkiem do konserwacji.
Tarasy z kostki brukowej lub płyt betonowych są obecnie coraz rzadziej stosowane.