Wczytuję dane...

Co to jest loft i jak stosować loftowy styl w aranżacji wnętrz

Co to jest loft i jak stosować loftowy styl w aranżacji wnętrz

Co to jest i czym charakteryzuje się styl loftowy we wnętrzach?

   Loftowy styl pojawił się w połowie 20 -tego wieku w Stanach Zjednoczonych, jako odpowiedź i reakcja na czasy Wielkiego Kryzysu. Konieczność zaciskania pasa i oszczędzania praktycznie na wszystkim także w architekturze wnętrz i dekoratorstwie wymusił stosowanie minimalistycznych i surowych rozwiązań. Wielkie, otwarte powierzchnie fabrycznych hal o chłodnym, industrialnym klimacie zaczęły zyskiwać na popularności. Aranżacja według takiego „fabrycznego” pomysłu zaczęła szybko być nie tylko koniecznością, ale jednocześnie stała się modna i przybrała cechy oddzielnego dekoratorskiego stylu. Moda na wnętrza w stylu loft stała się również atrakcyjna pod względem marketingowym. Ciekawostką jest, że sam Andy Warhol, pomysłodawca kampanii zupy Campbell’s mieszkał, tworzył i prezentował swoje pomysły w lofcie w sercu Manhattanu. Styl industrialny często łączony ze stylem loft zaczął podbijać inne, poza amerykańskim rynki i szybko pojawił się również w Europie.

Pierwsze lofty w Polsce

   Trudno bardzo precyzyjnie stwierdzić, kiedy pierwsze projekty i aranżacje nowoczesnych wnętrz industrialnych pojawiły się w Polsce. Powszechnie uważa się jednak, że loftowy wystrój wnętrz w naszym kraju zapoczątkowany został przez architekta Przemo Łukasika. Architekt ten w 2013 stworzył sobie aranżację loftu w starej lampiarni na Śląsku. Obecnie loft Łukasika uważany jest za jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stylu industrialnego w tej części Europy. Obecnie apartamenty, mieszkania czy rezydencje urządzone w stylu loftowym w niczym nie ustępują swoim odpowiednikom w USA, Francji czy innych częściach świata.

Ogromne przestrzenie postindustrialnych projektów - loftowe wnętrza także w mieszkaniu w bloku

   Loftowe wnętrza kojarzone były do niedawna z ogromnymi powierzchniami i wielkimi postindustrialnymi aranżacjami, których nigdzie indziej nie dało się zastosować. Wnętrza loft to obecnie także aranżacje w typowych domach o przeciętnej powierzchni czy nawet niedużych mieszkaniach z wyposażeniem industrialnym i elementami stylu loftowego. Industrialny charakter wnętrz w stylu loft zagościł pod naszymi strzechami i obecnie nie jest niczym wyjątkowym. Można nawet powiedzieć, że dostęp do projektów i rozwiązań stosowanych we wnętrzach w stylu loft nabrał cech egalitaryzmu.

   Z całą jednak pewnością wielkość ma znaczenie i najbardziej okazałe, wielkopowierzchniowe lofty rodem z Ameryki są tymi, które robią największe wrażenie i dają szerokie pole do popisu dla architektów i projektantów. Duża przestrzeń oraz szerokie możliwości jej aranżacji sprawią, że najbardziej charakterystyczne cechy stylu industrialnego ulegają wyeksponowaniu i podkreśleniu. Wszystkie jednak loftowe projekty wymagają rozwiązań dopasowanych do połączenia możliwości i indywidualnych potrzeb. Wysokie, metalowe schody o metalowych stopniach zamontowane na 60 metrach kwadratowych małego mieszkania, często kręcone i zawijane nie zachwycą, a jedynie stworzą wrażenie przytłoczenia. Pomijając już fakt, czy w ogóle dadzą się w takim wnętrzu zamontować. Krótko mówiąc, mierz siły na zamiary. Jednocześnie nie rezygnuj. Także w Twoim mieszkaniu czy domu da się wprowadzić loftowy styl lub przynajmniej jakieś jego elementy.

Meble, dekoracje i oświetlenie do wnętrz w stylu loft

Meble loft - minimalizm i użyteczność

   Meble do wnętrz wstylu loft, są połączeniem designu i użyteczności. Są nie tylko funkcjonalne, ale mają walor pięknej dekoracji. Można w nich wygodnie przechować ubrania, komfortowo usiąść — pozostawione jednak same sobie uwalniają niepowtarzalny klimat i wdzięk. Miłośnicy stylu loft często z powodzeniem łączą w swoich aranżacjach proste meble o industrialnych konstrukcjach z postarzanymi, często wynalezionymi na pchlich targach meblami retro czy dekoracjami z duszą. Industrialne dodatki, które styl loft kocha, zawsze są mile widziane i doskonale dopełniają loftową aranżację.

Oświetlenie loft - jakie loftowe lampy stosować do wnętrz?

   Elementy wyróżniające loftowe aranżacje od innych wnętrz to prestiż, niepowtarzalność, klimat i ekskluzywny charakter. Duże powierzchnie apartamentowe powyżej 100 - 120 metrów kwadratowych dają ogromne pole do popisu, ale stwarzają też duże wyzwania. Składające się z jednego dużego pomieszczenia typu open space powierzchnie trzeba odpowiednio oświetlić. I choć, jak to w dekoracjach loft się przyjęło, obowiązuje surowość, to jednak styl loftowy potrafi zachwycić i oczarować subtelną elegancją i niepowtarzalnym, industrialnym designem.

   We wnętrzu loftu doskonale pasować będą proste lampy wiszące o kształtach geometrycznych. Wiszące lampy loft wykonane są zazwyczaj z metalu lub drewna i utrzymane w kolorze czerni i bieli. Tę ostrą kolorystykę da się przełamać przy użyciu kontrastowych barw — na przykład statywów w jaskrawym, różowym kolorze lub abażurów w soczystej czerwieni. Takie połączenie z pewnością przyciągnie uwagę i wprowadzi intrygujący element do aranżacji.

   Duża powierzchnia klasycznych, loftowych pomieszczeń to nie lada wyzwanie dla osób projektujących oświetlenie. Twój loft musi być dobrze oświetlony, dlatego warto oprócz lotowych żyrandoli i lamp wiszących w stylu loft pomyśleć o oświetleniu podłogowym w postaci lamp stojących. Dzięki takiemu zastosowaniu lamp podłogowych z łatwością podzielisz swoje loftowe wnętrze na strefy. Stworzysz oddzielną strefę pracy, wypoczynku czy strefę sypialnianą.

Trzy pokoje z kuchnią - czy da się stworzyć wnętrze loft w mieszkaniu z wielkiej płyty?

   Jak wspominaliśmy loft to przestrzeń. Od tej zdawałoby się stanowczej zasady, jest obecnie jednak wiele odstępstw. Sytuacja mieszkaniowa osób zamieszkujących w blokach z wielkiej płyty zdawałaby się ograniczać możliwość stworzenia wnętrza loft. Wprowadzić styl loftowy da się jednak także w takim wnętrzu. Wymagać to będzie jednak sporych przeróbek, a czasami nawet całkowitego remontu. Dla uzyskania najlepszego efektu możliwe, że trzeba będzie wyburzać ściany. Efekt, który finalnie osiągniemy, może być jednak wart takich zabiegów. Duże powierzchnie typu open space, które powstaną po takim remoncie odsłonią masę różnych możliwości aranżacyjnych. W tak powstałym pomieszczeniu warto starannie dobrać kolorystykę. Sięgnijmy po paletę czystych bieli i szarości (od antracytu aż po bardzo jasne, piaskowe odcienie). Dla przełamania chłodu tych barw możemy pomyśleć o stworzeniu ceglanej, czerwonej, industrialnej ściany lub wstawieniu kanapy, lub fotela w jaskrawym żółtym kolorze.

Loftowy hit, czyli moda na ścianę z industrialnego betonu

   Zdecydowanie zastosowanie rozwiązania, jakim jest ściana z industrialnego, surowego betonu jest jednym z wyróżników stylu loft. To rozwiązanie stosuje się bardzo często i trzeba przyznać betonowa ściana w mieszkaniu lub apartamencie nada wnętrzu industrialnego charakteru, jaki trudno uzyskać innymi metodami.

Dekoracje i dodatki w stylu loft

   Dodatki i dekoracje to zawsze taka wisienka na torcie. Można powiedzieć, że dekoracje wieńczą dzieło. W sklepie online, jakim jest BellissimaCasa Interior and Living, znajdziesz wiele dekoracyjnych loftowych figurek, dodatków i wyróżników stylu loft, którymi dopełnisz swoją aranżację w stylu industrialnym. Figurki zwierząt — metalowe żuki, dekoracyjne koniki polne, figurki koników morskich na podstawce, okażą się niezastąpione na finale aranżacji Twojego wnętrza.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń

   Zdajemy sobie sprawę, że dekorowanie i dobór odpowiednich materiałów wymagają wiedzy. Dlatego w przypadku jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości zapraszamy Cię na konsultację. Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i z radością Ci doradzimy. Kontakt z nami — kliknij tutaj.

#dekoracyjnedodatkiloft, #szafkaloft, #komodawstyluloft, #wnetrzaloft, #loftowemebleidekoracje, #oswietlenieloftowe, #lampyloft, #figurkakonikmorskiloft, #loftoweozdobydodomu, #dekoracjeloftowedodomu, #industrialnemeble, #szafaindustrialna, #komodawstyluindustrialnym