Wczytuję dane...

Dekoracyjne lampiony i nowoczesne latarenki-rodzaje i zastosowanie we wnętrzach

Dekoracyjne lampiony w Twoim domu, czyli jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Można ulec złudzeniu, że to artykuł na blogu eksperta od oszczędzania prądu i specjalisty od szukania sposobów na niższe rachunki. Poniekąd tak właśnie jest, ale tylko w zakresie, w którym podpowiadamy, jak wykorzystać piękne dekoracyjne przedmioty w postaci tradycyjnych lampionów i latarni do oświetlenia domu. Może się bowiem okazać, że rezygnacja z tradycyjnego oświetlenia i zastosowanie przeszklonych lampionów dekoracyjnych doda korzyści i klimatu zarówno wnętrzom, jak i naszej sytuacji finansowej. Nie jest naszą intencją próba przekonania kogokolwiek, że da się komfortowo w dzisiejszych czasach przeżyć bez używania prądu. Chcemy jedynie zasugerować, że ograniczenia jego używania i wprowadzenie do wnętrza światła z lampionów i latarni może w znacznym stopniu zredukować koszty opłat za prąd.

Nadchodzą długie wieczory i będziemy potrzebować światła

W naszej strefie geograficznej późna jesień, zima i powoli nadchodząca wiosna kojarzą się z wcześnie zachodzącym słońcem, długimi wieczorami i ciemnymi porankami. Ta dla wielu mocno depresyjna część roku, jest często bardzo trudnym okresem, dlatego warto się na te dni dobrze przygotować i mieć pod ręką kilka pomysłów na wprowadzenie do naszego życia pewnej dawki przytulności i optymizmu. Lampiony dekoracyjne idealnie pasują do funkcji przedmiotów dodających intymnego klimatu i blasku. Należą do rzeczy służących nie tylko do stylowej aranżacji wnętrz, ale także będących antidotum na złe samopoczucie i depresję. Światło zwłaszcza to naturalne pochodzące od słońca, od zawsze było życiodajnym pierwiastkiem, z którego nasze organizmy czerpały witalność i energię. W okresie zimowym musimy szukać alternatywy dla dobrodziejstw płynących ze światła słonecznego. Instalacja stylowego lampionu lub przeszklonej eleganckiej, metalowej latarni nada pomieszczeniu intymnego, uspakajającego klimatu i rozświetli dyskretnie wnętrze, a przy okazji ograniczy pobór drogiego współcześnie prądu.

Duże i małe, nowoczesne lampiony szklane czy drewniane latarnie, latarenki dekoracyjne?

Wybór i decyzja trudna do podjęcia, bo wiele modeli latarenek dekoracyjnych i tradycyjnych lampionów to przedmioty iście uniwersalne i można je śmiało dopasować do każdego rodzaju wnętrza i zróżnicowanych wymagań. Piękne stylowe latarnie o przeszklonych bokach doskonale nadadzą się do eleganckiego wnętrza glamour czy nowojorskiego, ale można ich z powodzeniem użyć także we wnętrzach industrialnych, loft czy nowoczesnych. Stylistyka boho, która kocha naturalne materiały tworzące we wnętrzu intymny, przytulny klimat, szybciej „polubi” się z dekoracyjnymi bambusowymi lampionami i ratanowymi lampami.  Dekoracji tych raczej nie znajdziemy w pomieszczeniach o wystroju luksusowym. Możemy ich jednak używać także na zewnątrz naszego domu na przykład na ogrodowych tarasach.To czy wybierzesz duży drewniany lampion do ogrodu, czy małą latarenkę szklaną z dekoracyjnym uchwytem zależy od odpowiedzi na kilka pytań.

Jak dużą przestrzenią pod lampion dysponujesz?
Jak dużą część pomieszczenia chcesz oświetlić?
Czy chcesz wykorzystać tylko jeden lampion, czy stworzysz dekorację z kilku latarenek?
Czy Twój lampion ustawisz wewnątrz, czy na zewnątrz swojego domu?
Jak często planujesz zmieniać aranżację i przenosić swój lampion?

Cztery pierwsze kwestie odnoszą się do spraw, na które łatwo sobie odpowiesz i nie musimy dodawać tu żadnych komentarzy. Jeśli zaś chodzi o zagadnienie piąte, warto sobie zdać sprawę, że niektóre, zwłaszcza metalowe lampiony potrafią być naprawdę ciężkie i nieporęczne. Planując zatem częstą zmianę aranżacji z wykorzystaniem lampionów o dużej wadze, dobrze jest wziąć pod uwagę komfort ich przenoszenia.

Rodzaje dekoracyjnych latarni i tradycyjnych lampionów

Pomijając oczywisty podział dekoracyjnych latarni i latarenek według rodzaju materiału, jakiego użyto do ich produkcji, nowoczesne i klasyczne lampiony możemy sklasyfikować według rodzaju i stylu wnętrza, w którym je wyeksponujemy.

Stylowy salon glamour

Mało się mówi, pisząc o lampionach w odniesieniu do połączenia stylu glamour z tymi dekoracjami. Lampiony glamour raczej rozumie się jako wytworne szklane pojemniki na metalowej podstawce, do których da się włożyć pachnącą lub bezzapachową świecę. Glamourowe lampiony są przedmiotami niezwykle dekoracyjnymi i bez przesady pięknymi. Dostępne są w niezwykle szerokim wyborze. Popularne modele to lampiony glamour w kolorze złotym i dekoracyjne lampiony wykonane z metalu w kolorze srebrnym. Szeroką ich ofertę znajdziesz na stronie sklepu Bellissima Casa Interior and Living.

Lampiony w stylu rustykalnym

Miękkie, delikatne i naturalne przywołujące wspomnienia materiały, to cecha rozpoznawcza wnętrz rustykalnych. Jeśli zatem nasz lampion ma dodać takiego pachnącego przeszłością klimatu zarówno wnętrzom, jak i mieszkającym w nich ludziom to musi być wykonany z drewna bambusowego lub ratanu. Te niezwykle naturalne, giętkie i przyjazne w eksploatacji materiały ocieplą salon czy sypialnię i sprawią, że komfortowo w nich wypoczniesz. Światło świecy z drewnianego lampionu nabierze jeszcze cieplejszej barwy, a Twoje wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne.

Wnętrza loft i lampiony

Surowe, proste i często urządzone minimalistycznie pomieszczenia loft są idealnym miejscem dla lampionów. Światło długich, wysmukłych świec doskonale koresponduje z surowym drewnem i stalą, które stanowią podstawę wystroju loftów. Metalowe, przeszklone latarnie, lampiony i świeczniki loft pięknie podkreślają urok tych pomieszczeń, wydobywając ozdobne detale. Kolorami dedykowanymi dla lampionów loft są czarny i antracyt.

Zrób użytek ze światła świec

Każde pomieszczenie potrzebuje dekoracji. Świece od zawsze były nieodłącznym elementem wystroju wnętrz. Służyły nie tylko do oświetlenia, ale tworzyły także intymną, domową atmosferę i klimat do udanego odpoczynku po dniu intensywnej pracy. Świece w połączeniu z pięknymi stylowymi lampionami są nie tylko pożądanym i stylowy dodatkiem do modnego wnętrza, ale także wyrazem indywidualnego, niepowtarzalnego stylu. Wykorzystując płomień świecy w połączeniu z klasycznym, drewnianym lampionem odmienisz swój dom i zachwycisz swoich gości.