Wczytuję dane...

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Istnieje wiele typów aranżacji, jakie chętnie zapraszamy do naszych domów. Jednak niektóre nurty odciskają dużo większy ślad w kulturze niż pozostałe – i tak jest m.in. z modą wnętrzarską ze Skandynawii. Proste formy, chłodne kolory, a jednocześnie – niesamowicie ciepłe przestrzenie dzięki licznym naturalnym akcentom… Czy Ty również zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Zachęcamy do lektury!

Styl skandynawski niejedno ma oblicze

Warto zaznaczyć, że ten rodzaj aranżacji ma więcej niż jedno oblicze. Wymienia się jego trzy główne odmiany. Nim dowiesz się, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, powinieneś wiedzieć, że wyróżniamy:

  • styl duński – barwny, gdzie kolory (także pastelowe) łączą się z naturalnymi akcentami, w tym przede wszystkim drewnem; to zdecydowanie te „lżejsze” wnętrza, doskonałe dla osób potrzebujących żywych przestrzeni,
  • styl szwedzki – czerpiący ze stylu gustawiańskiego; dzieli się na kilka rodzajów – w tym bardzo odległe od siebie klasyczny i nowoczesny; pierwszy łączy surowość wyposażenia z bogatą ornamentyką, a drugi – stawia na minimalizm i na maksymalne rozświetlenie wnętrza,
  • styl fiński – z bogatą paletą kontrastujących ze sobą kolorów; pomieszczenia w tym stylu cechują się swojego rodzaju wysublimowaną, nowoczesną elegancją.

Kluczowe cechy stylu skandynawskiego

Mimo różnic mają pewne elementy wspólne. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Musisz pamiętać, że są to wnętrza funkcjonalne i dość proste. Praktyczność łączy się często z ekologicznym podejściem do życia. Dekoracje i wyposażenie więc będą nawiązywały do natury. Bardzo ważne jest też światło – dlatego pomieszczenia w stylu skandynawskim powinny mieć duże okna, a z drugiej strony – dominują w nich jasne barwy, w tym szarości, kremy i błękity.

Drewniane podłogi doskonale dopełniają takie wnętrza. Wzory słojów, nawet jeśli pociągnięte jasną farbą, będą pięknie korelować z resztą wystroju. A jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, dobierając dodatki? Warto postawić na tekstylia, w tym poduszki o wyraźnych splotach. Dobierz też pledy i narzuty, którymi okryjesz sofy, kanapy czy fotele.

Nie bój się mieszać elementów z różnych nurtów stylu skandynawskiego! Możesz śmiało łączyć meble vintage z nowoczesnymi ozdobami, jak i szaleć z kolorami. Rozejrzyj się również za ręcznie wykonanymi dekoracjami i wyposażeniem – będą perfekcyjnym dopełnieniem całości.

Czego nie może zabraknąć w mieszkaniu w stylu skandynawskim?

Powyżej poznałeś typowe cechy tego rodzaju aranżacji. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, by uzyskać w pełni pożądany efekt, to tego typu elementy powinny znaleźć się w Twoim domu:

  • stół – najlepiej drewniany, o lekkiej, nieskomplikowanej konstrukcji, w naturalnym kolorze lub bieli,
  • kanapa – prosta, o opływowych kształtach, na solidnych nóżkach i z miękkimi poduszkami,
  • ława – niewielka, stanowiąca akcent przy sofie, a nie dominująca całą przestrzeń,
  • krzesła – im prostsze, tym lepsze, ale koniecznie z miękkim siedzeniem.

Urządź swoje mieszkanie w stylu skandynawskim z Bellissima Casa!

Znając podstawowe cechy i zasady stylu skandynawskiego, z pewnością łatwiej stworzysz taką przestrzeń w swoim domu. A dzięki Bellissima Casa uzupełnisz go najlepszymi meblami i dekoracjami! Proponujemy szeroki wybór elementów wyposażenia, jakie świetnie odnajdą się w przestrzeni opartej na wzorcach stworzonych przez Skandynawów.